‘Yatağında ölen El Kural lideri yok’

Usame bin Ladin’in 2011 senesinde Pakistan’da ABD Deniz Piyadeleri tarafınca düzenlenen bir operasyonla öldürülmesinin arkasından terör örgütü El Kural’nin liderliğini devralan Eymen El-Zevahiri’nin de benzer şekilde bu kez CIA tarafınca Kabil’de düzenlenen operasyonla öldürülmesi sonrası gözler bir kez daha örgüte çevrildi. Köktencilik yapıları yakından izleyen Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr Serhat Erkmen, bu saldırının arkasından örgütün değişik bir evreye geçiş yapabileceğini belirterek, bağlı grupların hareketlerinin yakından izlenmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Zevahiri’nin, ABD-Taliban anlaşması kapsamında öldürülmüş olabileceğine dikkat çeken Erkmen, benzer bir anlaşmanın geçmişte Suriye’de Kurul Tahrir Şam (HTŞ) ile yapıldığını söyledi.
PROF.DR. SERHAT ERKMEN 
‘ANLAŞMIŞ OLABİLİR’
Erkmen, Milliyet’in hem Zevahiri’ye yönelik operasyon hem de bundan sonrasında yaşanabileceklere ilişkin sorularını yanıtladı. Operasyonun alışılmadık olmadığını belirten Erkmen şunları söylemiş oldu:
“ABD’nin uzun süredir onların ardında bulunduğunu biliyoruz. Bugüne dek El Kural liderlerinin tamamı operasyonlarla öldürüldü. Bu anlamda baktığınız süre, sonuçta Zevahiri’nin operasyonla öldürülmüş olması organik. Yerini belirlediği süre öldürüyor. Zevahiri’nin de bir operasyonla öldürülmüş olması alışılmadık değil. Özetlemek gerekirse vurgulamak gerekirse, El Kural liderlerinden hemen hemen yatağında ölen olmadı. Bunun zamanlamasına hususi bir anlam yüklenebilir; sadece ben ABD’nin, Afganistan’dan çıkması sürecinde bazı Taliban liderleri ile bir ekip kapalı anlaşmalar yapmış bulunduğunu ve bu anlaşmalar yardımıyla de El Kural liderliğine dair Taliban’la data paylaşımı içinde bulunduğunu düşünüyorum. Bunun benzer örnekleri var mı, var. Nerede var? Suriye’de var. İdlib’de malum Kurul Tahrir Şam (HTŞ) var. ABD’nin İdlib’de ortadan kaldırdığı El Kural liderlerinin bilgilerinin HTŞ’den geldiği yönünde kuvvetli bir kuşku var. Dolayısıyla bu anlamda alışılmadık mı, değil. Mühim mi, doğal mühim.
Pelosi döndü krizi kaldı: Çin tatbikatlarla Tayvan’ı ablukaya aldı
 
El Kural’nin değişik bir evreye geçmesine niçin olabileceğini düşünüyorum. Muhtemelen belli bir zamandan sonrasında yeni bir lideri açıklanacak. Bu yeni önder açıklandıktan sonrasında örgüte yeni lidere bağlılığını duyuru edecek grupları seyretmek lazım. Ben onu izleyeceğim. Bileşenlerinin hangisinin El Kural’ye biat yemini ettiğini göreceğiz. O bizlere bundan sonrasında hareketlenecek coğrafyalar hakkında düşünce verir.
‘TALİBAN’A BIRAKIYOR’
ABD, Afganistan’da varlığını devam ettirdiği süre süresince oldukca daha ağır siyasal ve ekonomik maliyetle karşı karşıyaydı. Eğer hakkaten Afganistan işini, El Kural ile savaşım perspektifine oturturlarsa, o süre böylesi daha netice verici hamle olabilir. Terörle savaşım birimlerini bırakıyorsunuz, sahadakileri çeşitli araçlarla kendilerine bağlıyorlar ve ortaya çıkan tehdidi vuruyor. Yeni bir tehdit çıkıyor, bilgisine ulaşıldıktan sonrasında ortadan kaldırılması için harekete geçiliyor. Geri kalanı da Taliban’a bırakıyor.”
ABD’den Rusya’ya yeni yaptırım: Putin’in sevgilisi o listede
 
TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YENİ LİDER ADAYLARI
Zevahiri’nin El Kural’nin kurucu lideri Usame bin Ladin’in arkasından öldürülmesinin örgüte yönelik ikinci büyük darbe olurken, yeni liderin kim olacağı da merak mevzusu. Liderlik için iki ismin öne çıkıyor. Bunlardan biri “Seyful Adl” olarak malum Mısır ordusunun eski bir subayı olan Muhammed Selahaddin Abdulhalim Zeydan. Diğeri ise Zevahiri’nin damadı Ebu Abdurrahman Mağribi …
Adl, İran’da mı?
71 yaşındaki El-Zevahiri’nin 2011 senesinde Usame bin Ladin’in yerini alarak terör örgütü El Kural’nin liderliğini devralmasının yanı sıra Mısır’da İslami Cihad örgütünü de yönettiğine dikkat çeken uzmanlar, önder adayları içinde da İslami Cihad grubuna katılan eski bir subay olan Adl’a işaret ediyor. Mayıs 1987’de Mısır’da, İslami Cihat Teşkilatı’nın tekrardan kurulması sebebiyle tutuklanan Adl, 80’lerin sonunda Afganistan’a gitmek için Mısır’dan ayrıldı. Zevahiri ve bin Ladin ile ilişkide bulunan yüksek düzeydeki teşkilat kadrosunda yer aldı. El Kural’nin Afganistan’daki misyonlarını gerçekleştirmesinde ve örgüte bağlı grupların Afganistan haricinde yeni bölgeler seçmeleri için yönlendirmelerinde etkili olduğu ileri sürülen Adl’ın 1993’ten sonrasında İran’a geçmiş olduğu ve burada tutuklandığı biliniyor. ABD yönetimi, Adl’i Sudan, Somali ve Afganistan’da eğitim kampları oluşturmak ve 1998’de Nairobi ve Darüsselam’daki büyükelçiliklere yönelik saldırıları organize etmekle suçluyor. FBI’ın en oldukca aranan teröristler sıralamasında yer edinen Adl’in başına 10 milyon dolar ödül konulmuş durumda.
 Öteki önder adayları
El Kural Medya Komitesi Başkanı olan ve örgütün birçok kademesinde vazife alan damat Mağribi’nin ise kılık değişiklik yapma ve kamuflaj mevzusunda yetenekli olduğu belirtiliyor. Ek olarak şansları daha azca olmasına karşın örgüte liderlik edecek bir kaç isme daha yer veriliyor. Bu adlar içinde Yezid Kutsal olarak da malum Cezayirli Ebu Ubeyde Yusuf el Annabi ve Somali Eş-Şebab hareketinin lideri olan Ebu Ubeyde Somali olarak malum, Ahmed Ömer şeklinde adlar de dikkat çekiyor.
 ‘ÖRGÜT ARTIK ZOR BİR FİGÜR DEĞİL’
Terör örgütünün 11 Eylül saldırıları sonrası geçen 20 yılda önde gelen liderlerini kaybetmesine karşın, Ortadoğu’dan Afganistan’a ve Batı Afrika’ya kadar etken faaliyetlerine devam etti ve bağlı grupları ile iletişimini sürdürdü. Mısır’daki köktendinci hareketler mevzusunda uzman olan Ahmed Ban, Şarku’l Avsat’a yapmış olduğu açıklamada, Zevahiri’nin öldürülmesinden sonrasında El Kural’nin geleceğiyle ilgili olarak şu yorumu yapmış oldu:
“Örgütün Zevahiri’den sonraki geleceği, zamanı liderlerden yoksun, parçalanmış hücrelerden oluşan ve faaliyetleri coğrafyaya bakılırsa değişen bir durumdur. Zevahiri’nin liderliği ve politikaları, örgütün bilhassa (Nusra Cephesi) olmak suretiyle karşılaşmış olduğu problemler hakkında süratli bir görüş verememesine ek olarak, bilhassa son yıllarda çeşitli kollarla süratli yazışma kuramamaya başladıktan sonrasında, örgütün büyük bir kısmını yok etti. Zevahiri, örgütün unsurlarıyla yazışma kurmadığı ve son yıllarda El Kural ile olan ilişkisi bir tek ses kayıtlarını ihtiva ettiği için denklemde artık zor bir figür değil. Afganistan’daki ABD savaşından beri örgütte parçalanma ortaya çıktı. Ek olarak terör örgütü DEAŞ, oldukca sayıda El Kural grubunu yok ederek örgütü zayıflattı.”
‘Teşkilat artık tehdit mevzusunda zayıf’
Zevahiri’nin öldürülmesine misilleme olarak El Kural’den beklenen tehditlere de vurgu meydana getiren Ban, “Bin Ladin’in öldürülmesinden sonrasında teşkilat isyan etti ve intikam tehdidinde bulunmuş oldu, sadece hiçbir şey olmadı. Zevahiri’nin öldürülmesinden sonrasında da intikam yeminleri içilebilir sadece teşkilat artık herhangi bir tehdidi gerçekleştirmeyecek kadar zayıf. Hatta gücü, bin Ladin’in öldürülmüş olduğu dönemden daha azca” dedi.
 

Son Dakika Haberler