Tartışmalı ziyaret bitti: Pelosi, Tayvan’dan ayrılıyor

03.08.2022 12:20 Son Güncelleme: 03.08.2022 12:29 ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin tartışmalı Tayvan ziyareti bitti. 
Çin’in şiddetli tepkilerine karşın Pelosi’nin Asya’da dört ülkeyi kapsayan gezisine Taipei’yi de dahil etmesiyle beraber Çin-Tayvan ihtilafında gerilim zirve yapmış durumda. 
Bu, Amerikalı bir politikacının 25 yıl içinde adaya yapmış olduğu en üst düzey ziyaret olarak kayıtlara geçti.

21 SAVAŞ UÇAĞI AYNI ANDA HAVALANDI
İngiliz Daily Mail gazetesinde yer edinen habere gore, Pekin, Tayvan’ın hava müdafa bölgesine 21 cenk uçağı ve J-20 uçağı gönderdi.
Ziyareti ‘son aşama tehlikeli’ olarak adlandıran Pekin yönetimi bölgedeki birliklerini teyakkuza geçirirken bir takım tatbikat sonucu aldı.  ÇİN TAYVAN’I RESMEN KUŞATTI
Çin ordusunun Tayvan’ı hava ve deniz ablukasına almış olduğu belirtiliyor.
Komünist Parti güdümündeki Çin medyası tarafınca gösterilen tatbikat haritasında adanın tam anlamıyla çevrelendiği görülüyor.
Pekin yönetimi, tatbikat bölgelerine herhangi bir yabancı tayyare yada geminin girmemesini istiyor.
Çin Dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying mevzu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada ‘Çin ordusunun denizde askeri tatbikatlar yürütmesi, ulusal egemenliği kesin bir halde korumak için lüzumlu ve adil bir önlemdir’ ifadesine yer verdi.
ABD SAVAŞ GEMİLERİ BÖLGEDE
Bölgede biri tayyare gemisi olmak suretiyle 4 ABD cenk gemisinin olduğu biliniyor. ABD makamları bu haberleri doğrularken gemilerin kati konumlarını güvenlik öne sürülen nedeni ile gizli saklı tutuyor.
Ayrıntılar geliyor…

Son Dakika Haberler