Stoltenberg’den Rusya uyarısı: Sıra öteki komşulara gelebilir

04.08.2022 16:05 Haber Deposu: İHA NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Norveç’te İşçi Partisi tarafınca düzenlenen yaz kampında mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarına değinen Stoltenberg, “Başkan Putin, kendi siyasal hedefleri için askeri güçlerle beraber masum bir ülkeye ve insanlara hücum etti. Bu durumda NATO’nun iki taslağı var. İlki Ukrayna’ya destek olmak, ikincisi ise, bu savaşın yayılmasını önlemek. Ilk olarak, Ukrayna’ya kendi savunmalarını yapmaları için destek sağlamalıyız. Ukrayna halkı, cenk süresince müthiş bir cesaret örneği gösterdi. Rusya’nın 2014 senesinde Kırım’ı işgalinde NATO ve aralarında NATO üyesi olan ABD, Kanada, İngiltere ve Türkiye benzer biçimde ülkeler Ukrayna’nın arkasında durmuştur” dedi.
“İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN BERİ GÖRMEDİĞİMİZ SALDIRILAR GÖRÜYORUZ” Rusya’nın 40 milyon nüfusa haiz bağımsız bir ülkeye saldırdığını ifade eden Stoltenberg, “Başkan Putin’in Ukrayna’daki hedeflerine ulaşamaması bizim lehimize olacaktır. İkinci Dünya Savaşı’ndan beri sivillere bu denli bir hücum ve yıkım görmemiştik. Buna kayıtsız kalamayız. Eğer Rusya bu savaşı kazanırsa, Putin şiddetin işe yaradığını düşünecek. Ondan sonra sıra Rusya’nın öteki komşularına gelebilir” açıklamasında bulunmuş oldu.
“ABD SENATOSU KATILIM PROTOKOLLERİNİ ONAYLADI”
Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine de değinen Stoltenberg, “Birkaç saat ilkin ABD Senatosu, katılım protokollerini onayladı. Şu ana kadar müttefiklerimizden 23’ü Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onaylamış oldu. NATO tarihindeki en süratli ilerleyen katılım süreci oldu. Putin, NATO’yu genişleyen ve saldırgan olarak tanımlıyor. Bu bizim asla kabul etmeyeceğimiz bir durum” ifadelerini kullandı.
Eski ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı’ndan CNN TÜRK’te mühim mesajlar

Son Dakika Haberler