Sony beklentilerini düşürdü – Teknoloji Haberleri

01.08.2022 11:23 Haber Deposu: Donanım Günlüğü Sony ek olarak oyun bölümünde 2021’de “mühim” bir gelir artışı bekliyordu. Bunun sebebi de firmanın tüm kategorilerde iyi satışlar elde etmesiydi. Sadece peşinden kazanç raporlarında düşüşler elde edildi. Bunun sebebi de global anlamda mevcud enflasyon ve maliyet artışları diyebiliriz. Son kazanç düşüşünde, şirket, “birinci taraf oyun satışlarında beklenen düşüş sebebiyle, Mayıs ayındaki 305 milyar yen (2.3 milyar $) olan kar tahminini yüzde 16 oranında düşürerek 255 milyar yen (1.9 milyar $) olarak revize etti. Şirket ek olarak, Bungie Studios’un beklenenden daha erken kapanması sebebiyle gelirdeki düşüşü daha yüksek giderlere bağlıyor.
Sony, PS5 konsol tahmini hakkında hiçbir şey söylemedi. Sadece geçen senenin aynı çeyreğinde 2,3 milyona kıyasla bu çeyrekte 2,4 milyon tane satış yapılmış oldu. Satışlardaki düşüşler normal olarak şirket için kaygı çanlarının çaldırmış olduğu anlamına geliyor. Sadece Mayıs ayında Sony, tedarik zinciri sorunları hafifledikçe nihayet PS5 talebini karşılamak için üretimi artırabileceğini söylemiş oldu. Şu anda olduğu benzer biçimde konsollar hala yetersiz durumda. Yazılım tarafında, 2021’in aynı çeyreğinde 63,6 milyon oyun ve 10,5 milyon birinci taraf oyuna kıyasla Sony, 6,4 milyon birinci taraf oyun da dahil olmak suretiyle yalnızca 47,1 milyon oyun sattığından işler kötüye gitti. Bunun üstüne PlayStation Plus kullanıcılar dördüncü çeyrekte (47.4 milyon yerine 47,3 milyon) birazcık düştü ve aylık etken kullanıcılar da 106’dan 102 milyona düştü. Sony, Haziran ayında daha yüksek fiyatlı yeni PS Plus Extra ve Premium katmanlarını tanıttı.
İleriye baktığımızda, Sony’nin ufukta, 9 Kasım’da çıkacak God of War Ragnarok ve 2 Eylül’de çıkacak olan The Last of Us Part I remake dahil olmak suretiyle yazılım satışlarını artırabilecek birkaç mühim etkinliği var. Donanım tarafında, PSVR 2 ortaya çıktı sadece gelecek yıla kadar gelmesi beklenmiyor.

Son Dakika Haberler