Meşale yine yanacak mı?

Ulusal Faşist Partisini kuran gazeteci ve siyasetçi Benito Mussolini’nin yönettiği ülke başlangıçta ‘Duce’ (Önder) nin yapmış olduğu reformlarla hayatından memnundu. Sadece faşist düzenin getirmiş olduğu baskılar sonucu karabasan giderek İtalya’yı sardı. Diktatör rejim halkı kuşatım altına almıştı ve karşıtlar üstünde büyük bir baskı yaratmıştı. Duce’nin dünya lideri olma hevesi ve Hitler’in Nazi sine özenmesi ve tuzağa düşüp büyük harbe girmesi hem kendisinin hem de ülkesinin sonunu hazırladı.
İtalya Kraliyetle yönetiliyordu fakat Kral bir tek sarayında oturan bir semboldü. Bu da Benito Mussolini’nin işini kolaylaştırmıştı. Sivrildikçe halkını ‘Kara Gömlekliler’in sertlik uygulamasıyla ezdi. Faşist düzenin baskısı karşısında komünistlerin kurduğu komitelerin başını kolaylıkla ezdi. Hitlere kanarak büyük harbe girmesi ve yıpranmasıyla Partizanların ayaklanması peşinden Almanya’nın İtalya’yı işgali yerli faşist düzenin aslen ne denli kırılgan bulunduğunu gösterdi. Uzatmayalım. Benito Mussolini işgalci Almanya tarafınca vaatlerle kandırıldı ve sonunda Partizanlarca öldürüldü. İtalya ise ABD’nın Sicilya’ya yapmış olduğu çıkartma ile Nazi ve Faşist işgalinden kurtuldu. Aslına bakarsan bir yıl sonrada meydana getirilen referandumla Kraliyet yönetimi yerini Cumhuriyete bıraktı.

Uzun seneler Faşist düzenin esamesi okunmadı ülkede. Mussolini’nin partisinin sembolü meşale di. Sonrasında yavaş yavaş aşırı sağcı hareket partileri kurulmaya başlandı fakat seçimlerde Sol ve Merkez sağ partilerin içinde sıkıştı kaldı. Hatta Benito Mussolini’nin torunu Alessandra Mussolini Büyükbabası adına bir siyasal hamle yapmış oldu, parlamentoya girdi fakat beklenen patlama olmadı.
Taa ki birkaç yıl ilkin Silvio Berlusconi’nin Forza İtalia Partisi koalisyon hükümetinde bakanlık meydana getiren sonrasında da İtalya Ulusal Marşı ‘Fratelli d’Italia’dan esinlenerek neofaşist ‘İtalyanın Kardeşleri’ partisini kuran ve Mussolini’ye taptığını söyleyen Giorgia Meloni’nin siyası alanda boy göstermesi şimdilerde gündeme oturdu..
İtalya’da politika oldum ihtimaller içinde kırılgandır. Geçenlerde büyük umutlarla Başbakanlık koltuğuna oturtulan ‘Süper Mario’ lakaplı Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Draghi koalisyon ortaklarının çatışmasıyla bir değil, iki kez çekilme etmek mecburiyetinde bırakıldı. Gerek 5 Yıldız Hareketi ve gerekse sol ve sağ partilerin iç kavgalarından yararlanan Giorgia Meloni İtalyanların kaygı duyduğu mevzuları gündeme getirerek Post – Faşist anlayışıyla bunların üstesinden geleceği vaadinde bulunuyor. Kendisini ‘Bir bayan, bir anne, bir İtalyan ve bir Hristiyan’ olarak tanımlayan Giorgia Meloni ülkeyi faşist düzenle yönetmeye hazır bulunduğunu belirterek İtalya’nın büyük problemi olan yasa dışı göçü engelleyeceklerini, AB’deki kokuşmuş kuralları gözden geçireceklerini, Avrupa’nın İslamlaşmasına asla izin vermeyeceklerini söylüyor. Doğal
bunlar İtalyan seçmenlerin kulağına hoş geliyor. Kasım ayında yapılması beklenen erken seçimler öncesi meydana getirilen anketlerde Meloni’nin post – faşist partisi yüzde 23.8 ile Demokratik Partinin önünde önder gözüküyor. Kendisini ve partisini hayranı olduğu Benito Mussolini’nin ‘Ulusal Faşist Partisi’nin devamı olarak gören Giorgia Meloni’nin bu atılımları ve iddialı görüşleri Avrupa Birliği bünyesinde kaygı ile karşılanıyor. İtalyan tarihçileri ise ‘Fratelli d’Italia Partisinin demokrasi çerçevesinde neofaşist geleneğine uygun bir hareket bulunduğunu kabul ediyor.
Galiba Mussolini’nin sönen meşalesi yakın bir gelecekte yine yakılacak benzer biçimde.

Son Dakika Haberler