KPSS soruşturmasında sorular ve para trafiği mercek altında

05.08.2022 13:44 Haber Deposu: DHA 2022 KPSS’de bazı soruların, Yediiklim Yayınevi’nin daha ilkin yapmış olduğu tecrübe etme sınavındaki sorularla aynı olduğu iddiaları üstüne başlatılan yönetimsel ve adli soruşturma sürüyor. Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmasının arkasından başlatılan adli soruşturma kapsamında, Ankara Güvenlik Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaşım Şubesi ekiplerince Yediiklim Yayınevi’ne ilişik 2 adreste arama gerçekleştirildi. Yayınevinin Kızılay ve Ostim’deki adreslerindeki aramalarda, oldukça sayıda dijital materyale ve sual örneklerine el koyuldu. Bu sual örnekleri, incelenmek suretiyle emniyete götürüldü. Soruşturma devam ederken, sual örneklerindeki incelemenin de sürdüğü öğrenildi.
Öte taraftan soruşturma kapsamında, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da devreye girdi. MASAK tarafınca yayınevi çalışanları ile ÖSYM çalışanlarının hesaplarındaki para akışının incelenmiş olduğu açıklandı.
DDK müfettişlerinin de ÖSYM’de araştırma yapmış olduğu ve tüm soruları taradığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında rapor hazırlanacağı açıklandı. 
Son dakika… Devlet Denetleme Kurulu’ndan KPSS açıklaması
ÖSYM’de iddialar üstüne Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınmış, yerine Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atanmıştı. Ersoy, dün yapmış olduğu açıklamada, 31 Temmuz 2022’de meydana getirilen KPSS oturumlarının iptal edildiğini, 6-7 Ağustos ve 14 Ağustos’ta planlanan oturumların da ertelendiğini duyurmuştu. Yeni KPSS takvimi, 17 Eylül’de başlamış olacak.

Son Dakika Haberler