Bakan Nebati tarih verdi: Enflasyon ne süre düşecek?

Nebati enflasyonun düşeceği zamanı deklare etti. “Enflasyona karşı adımlar atılıyor.” diyen Nebati, “Besin ve petrol fiyatlarının düşmesi enflasyonu düşürecek. Aralık ayında enflasyon düşüş eğilimine girecek.” açıklamasında bulunmuş oldu.
Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başlıkları:
Dünya her gün değişiyor. 6 ay sonrasında örneğinde aslına bakarsak almış olduğumuz kararlarla KKM sistemi Türkiye’de yeni bir enstrümanla taleplere karşılık veren, ihanete kadar varan söylemlerinin bitirildiği, önlem paketleriyle önünü gören Türkiye’ye adımlardı. Dolardaki düşüşle Türkiye’deki alt bileşenler 2022 yılının Türkiye’nin en iyi sürecine başlangıçtı. O tarihlerde 7 ay sonrasında uyandık. Arada mühim kabusu yaşadık. 24 şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya girmesiydi. Dünyadaki dengeleri değiştiren netice ortaya çıkardı. RUSYA – UKRAYNA SAVAŞI VE EKONOMİYE ETKİSİ
Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyadaki dengeleri altüst etti. Bu bir ağırlık basma. Ağır bir travmaya sebep oldu tüm dünyada. Bunun koyduğu enflasyon tedarik zorlukları şeklinde şeyler salgın sürecinin de ötesine geçti. 2022’nin Ocak ayı ile 2020’nin Ocak ayı içinde bir dejavu yaşandı. Pandemi olmasaydı Türkiye oldukça değişik olacaktı.
İlk vakalar ile birlikte dükkanlar kapanmış oldu, işletmeler durdu. İnsanlar önünü göremiyor. Nasıl sonuçlanacağını bilmeyen bir Türkiye ve dünya resmi. Biz dedik ki insanoğlu işlerini kaybedeceğini bilsin. 20 Aralık geçmişine kadar özgür düşüşün olduğu zamanı hatırlayın. 20 Aralık’ta tedbirler paketi açıklandı ve toplumun her kesimi destek verdi. Başka bir sabaha uyanıldı. Salgın süresince Türkiye farkını ortaya koydu, küçülecek denirken büyümüş ve ayrışmış, tecim ve üretim canlı. Tüm bunların üstüne inşa ederek yolumuza devam edelim.
Salgın süreci süresince Türkiye farkını ortaya koydu. Tecim canlı ve yepyeni pazarlar bulunmuş oldu. (Salgın sonrası) Ekonomide bu işi biz bitireceğiz dediğimizde harp planlarımızı öteledi. Harp Türkiye’ye fiyat artışı olarak yansıdı. Ben ümitliyim… Türkiye salgın döneminde olduğu şeklinde şimdi de başarı göstermiş bir netice elde edecek. Türkiye altyapısını tamamlanmış bir ülke ve kapasitesi oldukça büyük. Yanı başımızda harp varken bile çarklar döndü.
ENFLASYON AÇIKLAMASI
Emtia tutarları gerginlikten dolayı yükseliyordu, harp ile birlikte daha çok arttı. Bu sürecin enflasyon ile yürüyeceğini ve biz muhalefetin bizlere bunun ile saldırmaya çalışacağını söylemiştik. TÜİK bugün sayıları deklare etti. Enflasyonun kalıcı olmaması için lüzumlu tedbirlerin alınması mühim.
Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır. Tecim canlanır. Fakat durağan(durgun) gelirli sorun yaşar. Bu sıkıntıyı bertaraf edecek hükümet ve sayın cumhurbaşkanımız var. Bu kesim desteklemeli. Destekliyoruz. Asgari ücret artırıldı. İkinci yarıda artırıldı. Ciddi destek sağlanmış oldu. Emekli, dul yetim tamamında maaş artışına gidildi.
Bunu hisseden bir kesim var. Bu iş ne kadar sürer diye bakınıyor. Temmuz ayındaki artışla kendini iyi hissedenler ne kadar devam edecek diye bakınıyor. Adımlar atıyoruz. 90’lı yıllarda dar gelirliler sıkıntıyla karşı karşıya kaldığında, sözgelişi hasta olduğunda hastaneye gitme şansı yoktu. Fakat Türkiye şeklinde bir yerde dar gelirli hastalandığımda bana sahiplenen bir devlet var diye biliyor.

Son Dakika Haberler