Ahde Vefa Ne Demek, Tdk Lügat Anlamı Nedir? Ahde Vefa İle İlgili Sözler…

Ahde Vefa Ne Demek?Ahde vefa kelimesinin iki anlamı bulunduğunu yukarıdaki paragrafta bildirdik. Bu kelimenin birinci anlamı verdiği sözde durmaktır. İkinci anlamı ise bir hukuk terimi olan taraf devletlerin yaptıkları antlaşmalara uyma zorunluluğu manasındadır. Bu iki anlam da esasen resmi ya da resmi olmayan sözlerde durmak anlamına çıkmaktadır. Ahde Vefa TDK Lügat Anlamı Nedir?Ahde vefa TDK lügat anlamına bakılırsa devlet anayasasında var olmak koşuluyla internasyonal hukuk kurallarının oluşmasında etkili olan hem de devlete antlaşma yapma yetkisi tanıyan kurallar bütününe verilen isimdir. Ahde Vefa kelimesi yerine aynı anlama gelen antlaşmalar hukuku kuralı kelime öbeği de kullanılmaktadır. Bu hukuku kuralın bağlayıcı niteliğini söylemek gerekirse iyi niyet ilkesi denebilmektedir. Ahde Vefa İle İlgili SözlerAhde Vefa ile ilgili söylenen sözler genel anlamda verdiği sözde durmak anlamına aittir. İşte ahde vefa ile ilgili bazı sözler şöyledir;
Vefasız insanoğlu şeklinde bizi unutmadı o ahde vefalıdır. Vedaların tercih edilmesinin sebebi insanlarda ahde vefanın kalmamasıdır.
Sevmek ahde vefa mıdır?
Ahde vefa kulluğun güvencesidir.
Ahde vefa olmayan hukuktan hakkaniyet bekleme. İslamiyet Açısından Ahde Vefa Örneklerinin Önemi Dünyada ahde vefa örneği göstermiş bilim adamları, uzmanlar, peygamberler bulunmaktadır. Hatta bu kişiler esasen tüm dünya tarafınca bu ahde vefa örnekleriyle bilinmektedir. Mesela Hz Muhammet ahde vefasında verilen sözün asla değişmeyeceğini dile getirmiştir. Ahde vefa örneklerine de İslamiyet alanında büyük ehemmiyet verilmektedir. Zira İslam dinine bakılırsa bir kişinin verdiği sözde durması kısaca sözünü tutması büyük bir onur deposudur.
 

Son Dakika Haberler